Buying hay in fall: How screwed am I?

I pay 9.50 for a first or second cut grass hay that tests below 9% for NSC, stacked and delivered. It’s around 50ish lbs a bale.

I pay 12-14.00 for alfalfa, stacked and delivered. Bales are around 40-45 lbs.

Occasionally I can find grass hay, 2nd cut for 5-6.00 a bale but it’s rarely baled tight, and sometimes can be high in sugar and then I have to soak.

If you are on a budget feeding rounds is so much cheaper in my area.

Do you have the tractor for unloading and stacking 750 lb bales? If you buy a trailer load of big bales, it is unlikely that the shipper can/will unload for you like they do with small squares.

Big bales are super easy (and cheaper to buy) if you have the equipment. And practically impossible if you don’t.

If you’re buying a decent quantity of small square bales you can also look into getting a load from PA. Prices are less and the hay quality is better. A lot of ppl around me in NOVA actually ship in PA hay to re-sell. Def keep in mind how you’re moving your hay. The large squares are just hard, and hard to use if you’re feeding hay in a stall. The flakes are too big to easily stuff in a net, pulling them apart a ton of hay drops and they’re harder to carry.

Thanks all for the replies. I need to stick to small squares but my gut was correct, even allowing for it being nice second cutting - and not easy in VA last year with drought - the price I am paying is steep.

if anyone is willing to share leads would be great - message vs post if you prefer. I can take 225 at a time so usually a full flatbed for someone

Thanks all and thanks OP for letting me tag on your post :slightly_smiling_face:

1 Like