It does however make a difference on calculating costs if the hay is 40 lbs a bale or 50 lbs. That’s the difference between 50 bales or 40 bales to the ton.
At $10 a bale, that’s a difference of $100 in the cost per ton, or a difference of 20 cents per lb to 25 cents per lb.
Around here, very nice grass hay at $400 a ton delivered is expensive but acceptable. But $500 a ton should be premium tested timothy!
I have a lot of options for hay, and so I’m always curious what my actual cost per pound is. That’s something I calculate whether I purchase by the bale or the ton.
Granted, with one horse eating less than 3 tons a year, these cost over runs don’t matter that much to my budget. But the number crunching did convince me it made sense to move up to commercially grown quality Timothy.