I feed round. I pull out, remove twine/wrap and leave. I have two BIG WB horses. it is like feeding 3 regular sized horses. One bale lasts about 9-13 days, these are BIG bales 5’x6’ about 1000 lbs. The big thing about waste is is the weather. We have cold and snow and when the hay get down to not much left about 3 small square bales worth, I feed a flack of hay with there grain twice a day. This way they are getting what they need in food but still clean up the left over hay before I put out a new bale. Waste is about 15-20% unless it get muddy.
It costs me $55.00 per bale + $8.00 each delivered so $63.00 a bale, this is in Saskatchewan, Can. I was feeding 1 1/2 sq bales to my gelding per day in Victoria, BC and it was costing me $14.00 per bale there. Here it is $5.00 per sq bale and I would be feeding 2 sq bales a day, so that is $10.00 a day. If I only get 9 days out of a round bale it is only costing me $7.00 a day for hay, and they get to have it 24/7.
I know I spend more then that on food for DH and myself in a day. I just think of it as feeding 2 more people a day, only thing is that I don’t have to cook and clean up and do dishes. So it is a win-win-win for me and them.