Yes.
Also looking at my friends who actually get in financial trouble, I’d say there is a big gap between sensible financial stability and getting in trouble.
Anyhow the rules for stability are:
Don’t have more horses than you can afford to properly care for.
That care includes regular vet visits and the intervention of a trainer when needed. Otherwise you can end up with a horse you can’t ride and then start looking at a second horse that will magically be better.
Buying green is no.bargain if you don’t have the skills or cash for a trainer. Better to spend more for a going horse.
Just shell out for the saddle fitter up front. It’s no bargain to collect 3 or 4 or 5 NQR saddles at $40O each that have little resale value and then you “can’t afford” the decent used $1500 saddle.
Take care of your gear which includes not ending up with a lot of worn out bargains that get eaten by mice. Or crappy old jars of half used product that you can’t find when needed and must replace.
Don’t take equity out of your home for basic living expenses. Don’t live off credit card debt either.
Do basic maintenance on your car even if it’s cheap and old.
Then there is moving from financial stability to being more frugal, and that’s when you need to decide what your time is worth. Obviously if you work at home and/or have horses at home it totally makes sense to eat at home all meals. If you commute to work and then barn, if you are out of the house for both lunch and dinner, then drive through starts to make a lot of sense. It’s pretty hard to pack both a lunch and a supper! I suppose someone does it, but I don’t have time in the morning or in the evening exhausted after the barn!
Anyhow I harp on eating out because that is the one thing I could cut back on. My work and riding life is in the suburbs to exurbs and there are convenient food options on my usual paths. Very often they seem the best choice to make my day work. I do think about this but usually in the moment it’s worth it.
And the only thing out there that I can buy at under CAN $1 a lb is bananas.
I remember buying nice little fryer chickens to roast in Baltimore 20 years ago for about $2 each at Safeway. Same thing is going to cost at least $12 now where I live. There are no cheap groceries here anymore.