Accepting being priced out of the hobby

Lol. No. I do not have boarders. I meant at my “real” job I haven’t had a raise, while my barn expenses just keep going up. Just another way I am feeling the pinch of horse ownership.

I have said many times that I don’t want boarders anymore for many of the reasons others cite: primarily, just about no one wants to spend $700+ for a private “backyard” type of barn but that’s how much board would have to be to make any sense at all for me, between feed & labor costs - let alone capital improvements. Kinda like @Texarkana mentioned above: I don’t have hot water in the barn, and I have done just fine with it. But boarders want hot water. I get it - it is nice to have! But I can’t justify that expense for myself, let alone essentially subsidizing it for a boarder or two.

10 Likes

The majority is hay. Season impacts our cost with more costs associated with fall and winter and fewer with spring and summer when grass comes in. Our square bales are $14 for 60lb of local, good hay. Our 600lb roundbale is $80. One horse is fed only string bales and that’s about $200-400 depending on season. When there is grass, she only gets half a bale a day (~$200/mo). When there is no grass she’s eating a full bale a day ($434/mo). The other five horses are on a round bale and will go through one 600lb bale in five days. Each horse gets 2qts alfalfa pellets daily and RB depends on their weight. Alfalfa pellets are $26 for 50lb bag and the RB is $28 for a 50lb bag. All in they average about $300/mo to feed.

I’m incredibly fortunate to have a local farmer supply us roundbales. Without that, I would have been priced out of owning a long time ago. Some people think that local barns are nickel and diming their clients; I’d invite them to a crash course of caring for a horse on your own payroll and I think they’d be unpleasantly surprised. In addition to being expensive, it is a lot of work. It’s why so many co-ops fail - people love the idea of keeping horses on a shoestring budget but when they realize how much TIME they have to dedicate daily to going to the barn they fizz out real quick.

I used to be able to feed each of these guys for ~$150/month not even seven years ago. Times have really changed.

6 Likes

I know this is an older comment but I had to reply. I really think you need to do the math on both situations in order to understand why boarders want some of these amenities. I’ve done a spreadsheet comparing cost per ride comparing cheaper barns to more expensive barns. I’ve done this a few times when moving barns.

The board may cheaper, but the shoeing, vet, dentist, fly spray, blankets, tack etc all stay the same price. Sometimes you have to add providing your own grain or supplemental hay. But lets say the footing in the ring gets wet and can’t be used in rain, snow, icy conditions. Also, if there are no lights then basically all through winter I can only ride on weekends because it’s dark when I get off work. So take all of those costs divided by number of times you can actually ride and you get a cost per ride. Then compare it to the more expensive boarding barn but there’s an indoor or an outdoor with lights and all weather footing.

Every single time the more expensive barn won out on price per ride. What is the point in paying this much a month to own if then in winter I can only ride at most 8 times a month. I was at a barn with lights but one winter we got ice that didn’t melt for 2 months. I had two months of expenses without a single ride. It would be significantly cheaper to just take lessons at that point. I’m not referring to the stuff like hot water etc but all weather footing and lights make a HUGE difference to the owners who work full time jobs. I am now at the more expensive barn with an indoor and no matter what is going on I can still ride 4-5x a week.

17 Likes

My retiree costs about $1250 a month.

  • $750 for board. Could I economize and find him a retirement board situation at a farm without a riding ring? Sure, I could, but this farm has been his home for 10 years, he’s tightly bonded to his best friend, and bringing him to a new farm (unless I leased his best friend) would be a bad idea.
  • About $200/month in medications and supplements (Prascend, Previcox, polyglycan, Zyrtec, joint stuff)
  • $300/month in farriery. I can pay it to the farrier, or pay it to the vet- my choice.
  • Amortized over a year, routine medical expenses are about $150 a month

High maintenance? Probably. Are there places that I could reduce expenditure while maintaining his well-being and quality of life? Not really. The one lever I could pull would be moving him to somebody’s backyard or similar, and considering he’s 28 years old, set in his ways, losing his vision, and getting top-notch care by people who know him and have affection for his eccentric old self… well, I think the only way that would work would be if I brought his BFF, and then I’m paying for two of them!

We have good barn staff. I am 100% on board with paying them an appropriate wage to keep them. I want to feed good hay and grain. That costs money. Once my horse departs this mortal coil, which I hope will not be for some time, I’m out (at least for awhile.) I can afford him, but I want to put more money towards my own retirement, and I can’t contribute the amount I want while I also have a horse. At least I don’t live in New Jersey and pay those prices!

9 Likes

Just out of curiosity, how large is this horse that she’s eating 60lbs of forage per day? I’m feeding four large (1200lbs is the smallest one) sporthorses almost free choice orchard grass hay in hay nets, and they go through one ~90-100lb bale a day and are FAT. I’m trying to dial them back. I’m having a hard time envisioning a single horse eating half of that amount in a day, every day.

Otherwise I agree with what everyone else has echoed. In 2021 I paid $19.00/bale (delivered) for nice hay. I’d been paying $17.50/bale before that. In early 2022 that same hay was $24.50, by summer 2022 it was $27. I just paid $30.50/bale. The feed stores around me are charging $34/bale for smaller, lower quality bales. I know some feed stores more coastal are in the $40s. Everything has skyrocketed but my pay certainly hasn’t. I’m not sure what I would do if I had to board.

It does make a difference . I think when I left CA 31 years ago, I was paying $50 a horse for shoes all around. Currently I pay $ 60 for front shoes on 2 ( even if 1 gets pads) and $35 for 1 trim but my guys go usually 8 weeks just fine( sometimes 6-7 if farrier needs to put me there) and that helps on costs too. I have always done 8 weeks standard . I have an excellent farrier who I am so grateful to have found!

I do all my own vaccines and deworming and my horses don’t go anywhere so I don’t do routine coggins.

I use an all purpose mineral and we bale our own hay ( we sell hay on a fairly decent scale) and since it is business related I don’t factor those costs( fuel, fertilizer, hay supplies) on horse keeping since my goat herd and beef cows get way more hay then my horses and are a source of income for us and filed on our taxes…

Not buying hay is the big thing. Such an expense no matter where you are now.

Never could I even hope to do this for a horse I could ride! Your horse is a lucky one.

1 Like

For more than 30 years, I’ve been a horse owner / rider / competitor. But after my 24 yo Tb died 2 years ago, I made the decision not to own another horse. The associated costs (board, farrier, vet) are steadily rising, and I can’t in good conscience spend that much on my hobby anymore.
But maybe more importantly - I don’t want to have to make the decision of putting down a beloved horse, ever again.
However, I am not getting out of horses just yet. I’ve been riding other people’s horses, helping train / exercise green ones, etc. It’s not the same, of course, as having my own…but it satisfies my mental needs :slight_smile: and I love the variety.

8 Likes

I work hard so my horse can have a better life! He, in turn, worked hard for many years so I could have a better life. I think I’m the lucky one.

His farrier bills do have the side effect of making my running shoe preferences look downright cheap.

7 Likes

Where are you, in general?

I don’t know, @Obsidian_Fire. $300 doesn’t go as far as it used to in terms of textured feed. The cost of my feed has increased from $22.95/50-lb bag to $38.95 in the last two years. My current horse eats very, very little. However, if I were still feeding one of my former TBs (a 17.1 tank of a hard-keeping horse), I would be spending $296/mo feeding the senior feed I use. That is exclusive of hay, supplements, or hay pellets in the winter time. I don’t think $300 is terribly unrealistic for certain animals. Unfortunate for the owners, yes. Far-fetched? No.

5 Likes

My “easy” keeper costs me what seems to be a fair amount monthly; we come in around $200/month without hay:

Beet Pulp - Carrier
VBPro - Forage Balancer
Omega E - Flax + Vit E
TractGuard - Digestive supplement
Apple A Day - Electrolytes
One AC - Anhydrosis supplement
Zyrtec - seasonal allergies

Plus about 3 pounds of hay pellets/day

Nice quality first cutting hay here is between around $5/$7 a bale depending on delivery; second cutting starts around $8.

1 Like

Easy keepers aren’t easy!!! :joy: Or cheap.

I put Leif back on balancer, Triple crown gold, it’s 42.99 a bag. He’s on platinum performance gi, sucralfate, joint supplement, chia seeds (flax gives him diarrhea), and soaked cubes.

He only gets a little of those when he comes in to eat and chill without the muzzle.

His wave mouth has gotten bad enough that he quids everything but grass. He was even quidding the hay I chopped for him so he’s out with a muzzle 24/7.

Balance cubes are 28 a bag.

I buy his hay and 1st cut timothy is $195 for 700 lb square. I bought some orchard to mix with it and it was $13 a bale.

Ringbone has gotten worse. The vet said no previcox or bute and recommended Osphos if needed.

I tell him he should be glad he’s cute. :joy:

4 Likes

She is a big girl! I was hoping for a 16h horse, ended up with a 17.2h+ horse. :smiling_face_with_three_hearts: She is 6, 1300lb, and will probably top out at 18h. Other than RB/alfalfa her only source of calories is hay until the grass comes in. She did come out a little fat this winter. We have grass half the year, so now is about the time my hay costs decrease once the grass is fully in. She is also out 24/7 - I’ve noticed horses on full turnout do better but also tend to need more calories to keep weight as well, as a general rule.

This is a timely discussion as I just saw someone ask about feed costs in my local area. Most people are reporting ~$400/mo to feed alone, so I guess I’m not doing too bad!

3 Likes

I’m near quietanne and Beowulf and I spend about $275-$300 on hay, $150 on shavings, $20ish on timothy pellets, and about $100 on meds and supps per month on 2 minis and a small pony. Farrier is a bargain at $33.33 per animal :slightly_smiling_face:.

1 Like

Southeastern PA. I routinely see people looking for board for prices that I just cannot understand. I mean, I understand why they likely have their budget, but I cannot understand how they think anyone can afford to board their horse at that price :grimacing:

ETA: I really feel for people who have a horse and just cannot keep absorbing the rising prices. Some of these people are probably the same people who are looking for boarding at prices that seem wildly unrealistic to me.

5 Likes

All of this!! The cuteness definitely goes a long way! Isn’t the Platinum GI flax based though? I had Charlie on that last summer and that definitely hits the bank!

My broodmare is currently eating about $27 a day. That comes to a whopping $810 a month just in food.
It’s bare bones too, minimal supplements, toppers, etc. just high quality grain and hay, and lots of it. I fail to see how breeding will remain sustainable for people if they are finding similar costs.

1 Like

@Arzny I’ve been too afraid to total up what my broodmare is costing me in feed this spring :grimacing:

I’ve been keeping very close tabs on this foal’s financials, because I want to know down to the penny what it costs to get him to the racetrack. So far I’m under my estimated number to get one on the ground!

2 Likes

Ah, that makes sense! Big and growing would do it. Mine are all between 10 and 19, and not in particularly heavy work. They live out 24/7 but are a pretty relaxed bunch. I’m in CA, so no grass. They get about 2lbs each of timothy pellets as a carrier for their supplements but that’s it for calories.

In 2018 or 2019 I did the math that it cost me about $225/horse/month to feed pretty much unlimited high quality orchardgrass hay. I suspect it’s more like $350 or so now. Honestly I just try not to add it all up.

1 Like