Just a general topic starter for parents/adult riders and trainers, not necessarily looking for a set solution.
I am hearing of more and more lesson barns having difficult staying afloat with increased prices in almost every area. For most, board has never been an income generator so most barns rely on lessons, camp, showing, leasing/sales etc. With a decent lesson horse running at least $10K and I think that is conservative, how are you able to get those lesson kids who are ready to take the next step to do so?
Ten years ago I remember doing a half lease in the barn could range $250-450 all in and was an easy way to let parents and kids get their feet wet. That hardly covers monthly maintenance now let alone generate any money. Trying to explain to a parent that it costs 10-15k for a trainer to even buy something suitable for a beginner/intermediate to have something to ride right now and then trying to get an in barn lease of $3-5k for the year plus basic expenses to cover cost and make any money seems to be too much of an ask for most families in your average lesson barn. And as a parent, I think Iâd have a hard time swallowing the pill of spending several thousands dollars to get to the next step. I know itâs an elitist sport, but it has always been somewhat accessible for those who arenât in the 1%.
Very curious from both a trainer and parent/adult rider perspective. I fear for the next generation of riders who want to enter the sport but simply canât afford to get to even the next smallest step of showing.